dzień ziemi w przedszkolu. ekologia w przedszkolu. zajęcia ekologiczne dla dzieci. przedstawienie na dzień ziemi. scenariusz zajęć na Dzień Ziemi. Dzień Ziemi - scenariusz uroczystości dla przedszkolaków - strona 2. Scenariusz na Dzień Mamy i Taty dla przedszkolaków. Paula 2014-05-13 0:23. Czy ten artykuł był ciekawy? Oto scenariusz Dnia Mamy i Taty dla najmłodszych: Powitanie gości, czyli rodziców: p o w % C 3 % B 3 d % C 5 % B A .p d f o r a z h tt p s :/ /t u p t up t u p . o r g .p l/ wp - co nt e nt /u p loads / 2 0 1 9/ 1 1/ Fis z k i- S usza-i-p o w % C 3 % B 3 d % C 5 % B A .p d f SUSZA CZY POWÓDŹ? Postępujące zmiany klimatu sprawiają, że zjawiska pogodowe takie jak susza czy powódź pojawiają Wiem - jak o przyrodę dbać trzeba. Nie będę łamał gałęzi, Rozpalać ognisk w lesie, Nie będę rzucać śmieci, Zwierzętom krzywdy nie zrobię, Nie zabrudzę wody, Bo jestem przyjacielem przyrody. Scenariusz przedstawienia „Chrońmy las” NARRATOR: Na leśnej polanie, wielkie zamieszanie. Zbierały się ptaszki na ważne zebranie. SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z ZAKRESU EDUKACJI ZDROWOTNEJ. PRZEPROWADZONEGO W GRUPIE DZIECI 4-LETNICH . TEMAT ZAJĘĆ: „Smacznie i zdrowo” – rozmowy i działania na temat zdrowego odżywiania. CELE OGÓLNE: - pogłębianie wiadomości na temat zdrowego odżywiania się, - wdrażanie do dbania o swoje zdrowie poprzez dostrzeganie zachowań i 1. Wstęp. Rozmowa z dziećmi na dywanie o tym czym jest stres. Stres to taki stan, w którym czujemy się nieprzyjemnie, ponieważ dzieją się różne rzeczy, z którymi trudno nam sobie poradzić. Mogą być to małe rzeczy, np. zaspanie na lekcje, zapomnienie o ważnej sprawie, ale także poważne sprawy, np. choroba kogoś w rodzinie. LAiGo. Temat zajęć: „Sport i zdrowe odżywianie, to dla człowieka ważne zadanie!” Grupa wiekowa: zajęcia przeznaczone dla dzieci w wieku 6 lat Sposób wdrożenia w praktyce przedszkolnej: zajęcia należy podzielić na dwie jednostki /część dopołudniowa i popołudniowa/. Cele ogólne: promowanie aktywnego stylu życia kształtowanie nawyków zdrowego odżywiania wdrożenie zasad świadomości i odpowiedzialności za własne zdrowie kształtowanie umiejętnoci społecznych – porozumiewania się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i sytuacjach zadaniowych Cele szczegółowe (efekty) zostały ujęte pod każdym działaniem zawartym w scenariuszu Metody pracy: Metoda oparta na działalności praktycznej – metoda zajęć praktycznych Metoda oparta na słowie – pogadanka, objaśnienie nowej wiedzy Metoda oparta na obserwacji i słowie - pokaz Formy pracy: zbiorowa ( praca z całą grupą), zespołowa, indywidualna Środki dydaktyczne: odtwarzacz płyt CD, płyta z nagraniem piosenki „Gimnastyka na wesoło”, kartoniki z ilustracjami zdrowych produktów i aktywności sportowych, hasło zajęć: „Sport i zdrowe odżywianie, to dla człowieka ważne zadanie!”, Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej, rymowanki do poszczególnych szczebli piramidy, plecaki, mapy skarbów, plakietki z poszukiwanymi literami (W, S, O,W, Z,N, R,M,J,G), woda butelkowa, wybrane owoce i warzywa, makaron, ryż, kasza (ugotowane i surowe), pieczywo pełnoziarniste, produkty mleczne, groch, oliwa z oliwek, orzechy, talerzyki, sztućce, kubeczki, mikser do koktajli, deski do krojenia, medale Zdrowego Przedszkolaka. PRZEBIEG ZAJĘĆ 1. „Gimnastyka świetna sprawa, ruch to dobra jest zabawa!”. Nauczyciel wita się z dziećmi piosenką pt: „Gimnastyka na wesoło”. Efekty podejmowanych działań, (dziecko): - aktywnie uczestniczy we wspólnej zabawie muzyczno – ruchowej (śpiewa piosenkę, wykonuje ćwiczenia gimnastyczne) - nawiązuje poprawne relacje z rówieśnikami i nauczycielem 2. "Zdrowe memory”. Dzieci po kolei odkrywają obrazki na odwrocie których znajdują się produkty żywieniowe oraz zabawy sportowe. Dzieci poszukują par na zasadzie gry memory. Które dziecko odnajdzie parę decyduje czy produkty na jego kartach są zdrowe czy też nie i odkłada je odpowiednio do pudełka z buzią uśmiechniętą lub smutną. Po odsłonięciu wszystkich kartoników dzieciom ukaże się hasło przewodnie zajęć: „Sport i zdrowe odżywianie, to dla człowieka ważne zadanie!” Efekty podejmowanych działań (dziecko): - koncentruje uwagę na zadaniu - zapamiętuje i tworzy pary - poprawnie segreguje zdrowe i niezdrowe produkty żywieniowe 3. „Piramida życia”. Nauczyciel prezentuje dzieciom Piramidę Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. Przeszkolaki nazywają poszczególne elementy na ilustracji. Prowadząca zwraca uwagę na podział piramidy, wyjaśnia dzieciom zasadę stopniowania: od produktów używanych najczęściej i znajdujących się na dole piramidy, do tych, które koniecznie powinny być stosowane najrzadziej i umieszczone są na szczycie. Efekty podejmowanych działań (dziecko): - prezentuje swoje umiejętności (nazywa elementy na ilustracji) - przełamuje bariery związane z wypowiadaniem się na forum grupy 4. „Jak powstaje trójkąt?”. Nauczyciel zadaje dzieciom pytanie: „Jaka figura geometryczna ukryła się w piramidzie?”. Prosi dzieci aby dobrały się w zespoły 3 osobowe i spróbowały ze swoich ciał ułożyć na dywanie trójkąt. Efekty podejmowanych działań (dziecko): - współpracuje z rówieśnikami celem osiągnięcia zamierzonego rezultatu 5. „Usłysz i dopasuj”. Przedszkolaki słuchają czytanych przez nauczyciela rymowanek i dopasowują je do odpowiednich poziomów piramidy zdrowia. Spacer, rower czy pływanie, zdrowia doda niesłychanie! Jedz owoce i warzywa, bo w nich wielka moc się skrywa! Ryże, kasze, makarony – to energii zbiór ceniony! Zdrowe kości, zęby mamy, kiedy mleko, sery i jogurty naturalne zjadamy! Ryby, jaja, mięsko białe dają białko, które dla tkanek jest doskonałe! Oliwa, orzechy i olej rzepakowy to produkty dla naszej głowy! Woda źródłem życia jest, pij ją co dzień jeśli zdrowym być chcesz! Efekty podejmowanych działań (dziecko): - kształtuje umiejętność skupienia uwagi i rozumienia słowa mówionego - dopasowuje usłyszaną rymowankę do odpowiedniego poziomu prezentowanej piramidy 6. „Skarby zdrowych piratów”. Nauczyciel zapowiada dzieciom niespodziankę. Przedstawia mapę ogrodu przedszkolnego, w którym ukryte zostały „skarby”, przedmioty umieszczone na piramidzie żywieniowej. Prosi dzieci aby dobrały się w pary. Każda z par będzie drużyną szukającą skarbów. Dzieci otrzymują mapy. Wskazówką są litery umieszczone na mapie. Każda drużyna odszukuje skarbów oznaczonych określoną literą. Drużyna pierwsza – W /woda/ Drużyna druga – S /sport, skarbem będzie, piłka, paletki, skakanka, hulajnoga/ Drużyna trzecia – O, W /owoce, warzywa/ Drużyna czwarta – Z /ziarna – makaron, ryż, kasze, chleb ziarnisty/ Drużyna piąta – N /nabiał – mleko, jogurt naturalny, ser biały i żółty/ Drużyna szósta – R, M, J, G /ryby, mięso, jaja,groch/ Efekty podejmowanych działań (dziecko): - tworzy zespół z kolegą - uważnie słucha i rozumie polecenia nauczyciela - samodzielnie ubiera się w szatni 7. „Tropiciele zdrowego skarbu”. Każdy zespół otrzymuje plecak, mapę oraz plakietkę z poszukiwanymi literami. Dzieci wraz z nauczycielem udają się do szatni i wychodzą do ogrodu przedszkolnego. Nauczyciel ustala obszar poszukiwań, zwraca uwagę na bezpieczeństwo, utanawia sygnał zbiórki i daje znak do startu. Dzieci w parach, zgodnie z mapą poszukują swojego skarbu. Efekty podejmowanych działań (dziecko): - aktywnie uczestniczy w grze zespołowej na świeżym powietrzu - zgodnie funkcjonuje podczas wykonywania zadania - przestrzega reguł zabawy i zasad bezpieczeństwa - potrafi określić kierunki oraz miejsca na mapie PO POWROCIE DO PRZEDSZKOLA - PRZERWA W ZAJĘCIACH /OBIAD, RELAKSACJA, CZAS NA SWOBODNĄ ZABAWĘ/. 8. WZNOWIENIE ZAJĘĆ PO PRZERWIE „Prezentacja zdobyczy”. Dzieci układają odnalezione skarby na wyciętym z kartonu dużym trójkącie, układając tym samym swoją piramidę zgodną ze wzorem. Efekty podejmowanych działań (dziecko): - rozwija poczucie przynależności społecznej do grupy - prezentuje zdobytą wiedzę - poprawnie segreguje produkty żywieniowe (wie, co należy jeść często, a co rzadziej) 9. „Czyste ręce mamy, więc do jedzenia się zabieramy”. Przedszkolaki dbając o higienę i swoje zdrowie myją ręce. Następnie z przygotowanych przez nauczyciela produktów /umyte warzywa i owoce, produkty mleczne, pieczywo pełnoziarniste, ugotowany makaron, kasza, jajka, makrela, orzechy/ wykonują swoje danie. Dzieci pracują indywidualnie. Wykonują zdrowe przekąski według własnego pomysłu. Efekty podejmowanych działań (dziecko): - dba o higienę osobistą (poprawnie myje ręce) - podejmuje decyzję i wykonuje swoją zdrową potrawę - jest kreatywne - bezpiecznie posługuje się przyżadami kuchennymi /nóż, widelec/ 10. „My jesteśmy kucharzami – nasze potrawy pięknie zjadamy!”. Dzieci sprzątają swoje miejsce pracy i degustują przygotowane przez siebie zdrowe potrawy. Efekty podejmowanych działań (dziecko): - utrzymuje porządek w swoim otoczeniu - właściwie zachowuje się przy stole (nakrywa do stołu, sprząta po sobie) - doznaje uczucia sprawstwa 11. „Mini Quiz”. Przedszkolaki odpowiadają na pytania związane z poznanym tematem. - jakie działania zaliczamy do aktywności fizycznej? (gra w piłkę, zabawy na placu zabaw...), - ile czasu powinniśmy poświęcić każdego dnia na aktywność fizyczną? ( min. 30-45 minut), - ile posiłków powinniśmy spożywać w ciągu dnia? (4 – 5 posiłków), - jakie produkty powinny być podstawą diety? (warzywa i owoce), - co najlepiej i jaką ilość należy pić by być zdrowym? (wodę, ok. 1,5 litra), - w jaki sposób możemy zastąpić słodycze? (jedząc owoce), - czym możemy zastąpić sół w naszych posiłkach? (ziołmi), - dlaczego należy uprawiać sport i zdrowo się odżywiać? (aby być zdrowym). Efekty podejmowanych działań (dziecko): - poprawnie odpowiada na pytania nauczyciela - zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycnym, fleksyjnym i składniowym - wie jak i dlaczego należy dbać o swoje zdrowie (orientuje się w zasadach zdrowego żywienia, zwraca uwagę na konieczność uprawiania sportu) 12. „Nasze zajęcia już się skonczyły. Medale „Zdrowego Przedszkolaka” panie nam wręczyły. Nauczyciel wręcza dzieciom medale „Zdrowego przedszkolaka”. Efekty podejmowanych działań: - zaspokaja potrzebę uznania i szacunku - potrafi odpocząć, zrelaksować się po zajęciach 13. Ewaluacja zajęć. Nauczyciel zadaje dzieciom pytania dotyczące zajęć: „Co najbardziej podobało Ci się na zajęciach?” „Co ci się nie podobało w trakcie zajęć?” „Z jaką miną kończysz dzisiejsze zajęcia?” Bibliografia: Podstawa Programowa Wychowania Przedszkolnego Strona internetowa Instutytu Żywności i Żywienia im. prof. dra med. Aleksandra Szczygła Autorem hasła przewodniego oraz rymowanek zawartych w scenariuszu jest Renata Zegarmistrz – nauczycielka opracowująca scenariusz Scenariusz zajęć świetlicowych dotyczących wiedzy o zdrowiu i kształtowania prozdrowotnych nawyków u główne: – kształtowanie właściwych nawyków dbania o zdrowie, – czerpanie radości ze wspólnej zabawy;Cele: uczeń: – rozumie znaczenie aktywności ruchowej, higieny osobistej i czystości dla zachowania zdrowia, – zna zasady zdrowego i prawidłowego odżywiania się, – integruje się z innymi uczestnikami zajęć, – zna zasady zdrowej rywalizacji, – współdziała w grupie;Metody: pogadanka, problemowa, praktycznego działania; Formy: grupowa, zespołowa, indywidualna; Pomoce dydaktyczne: „magiczny talerz” z próbkami do degustacji ( jajko na twardo, mandarynka, cytryna, papryka, jabłko, chipsy, gotowany ziemniak, winogrono, czekoladowy cukierek, itp.), łyżki, styropianowe jajka, pachołki, opaska na oczy, 4 kopert z krzyżówkami, 4 kopert z hasłami (kalambury), nagrody, dyplomy, certyfikaty, kosz z owocami, tablica do punktacji, markery, aparat fotograficzny;Dzieci podzielone na 4 grupy (4 osoby w grupie). Po skończonej konkurencji każda drużyna otrzymuje odpowiednią ilość punktów: I miejsce – 4 punkty. II miejsce – 3 punkty. III miejsce – 2 punkty. IV miejsce – 1 zajęć: 1. Powitanie dzieci – „Iskierka radości” Dzieci stoją w kole. Prowadząca przekazuje „iskierkę radości” (uścisk dłoni wraz z uśmiechem) wypowiadając słowa: Iskierkę radości przesyłam w krąg Niechaj powróci do moich „Okrzyk i gest”. Uczniowie w zespołach ustalają własny okrzyk i gest radości promujący ich szkołę, który będą mogły zaprezentować po każdej wygranej „Wiem, co jem?” – rozpoznawanie produktów żywnościowych po smaku. Dzieci z zasłoniętymi oczami, kolejno losują z ,,magicznego talerza” próbkę produktu do degustacji, którą muszą rozpoznać po smaku i określić czy należy ona do zdrowej czy niezdrowej żywności. Za każdą prawidłową odpowiedź uzyskują 1 „Ruch to zdrowie” – zabawa ruchowa. Dzieci ustawione w 4 rzędach. Każde dziecko pokonuje wyznaczoną trasę trzymając łyżkę z jajkiem, po czym przekazuje ją następnej osobie z drużyny. Wygrywa ta drużyna, która pierwsza pokona pierwszy – ten lepszy” – krzyżówka. Prowadzący rozdaje grupom koperty z krzyżówkami. Zadaniem dzieci jest rozwiązanie krzyżówki i podanie 1) Należy je jeść z wielkim umiarem 2) Można fiknąć kozła” na jego skórce 3) Najczęściej produkuje się go z wątroby rekina 4) Piją je dzieci i dorośli, wzmacnia kości 5) Ulubiony pojazd kolarzy 6) Psują się gdy ich nie myjesz 7) Najważniejszy posiłek dnia 8) … to zdrowie 9) Czasami płyną z nich łzy 10) Są źródłem mnóstwa witamin 11) Dzięki tej czynności będziesz mieć czyste, pachnące ciało 12) Bez niego trudno ułożyć piękna fryzurę 6. „Zdrowe kalambury”. Dzieci otrzymują w kopertach hasła, które za pomocą ruchu i gestu przedstawiają pozostałym drużynom ( Wygrywa ta drużyna, która udzieli najwięcej prawidłowych odpowiedzi. Gotowość do odpowiedzi drużyny sygnalizują uderzeniem pałeczką w tamburyn. Decyduje kolejność puzzle”. Zadaniem każdej drużyny jest ułożenie puzzli z podpisami (zał. 3). Wygrywa drużyna, która najszybciej ułoży „Ubieranie na mroźną zimę” – zabawa zręcznościowa. Dzieci dobierają się w pary. Jedno z nich ma zawiązane oczy. Dziecko z zawiązanymi oczami ubiera w przygotowane rzeczy (kurtka, szalik, czapka, rękawiczki) swojego kolegę z pary. Zmiana konkursu. Rozdanie nagród, dyplomów i certyfikatów „Umiem dbać o swoje zdrowie”.10. Wspólna „Kosz witamin”- Renata Żukowska, Agnieszka Gromelska – nauczycielki Świetlicy Szkoły Podstawowej nr 25 im. H. Ch. Andersena z Oddziałami Integracyjnymi w OlsztyniePolecamy Katalog Barbara Gardzioła-Sobczuk, 2010-06-16ŁaszczówKarol SzykułaUroczystości, Scenariusze"Żyj zdrowo!"- scenariusz przedstawienia dla gimnazjum. Scenariusz przedstawienia dla gimnazjum „Żyj zdrowo” Osoby: Chłopak, Dziewczyna, Nauczyciel, 4 uczniów, Baton, Pomarańcza, Jabłko, Banan, Grubas, Arab, Paker, Modelka (chłopak), Rolnik 2 dziewczyny do rozdawania owoców Chłopak: Witamy! Dziś chcielibyśmy wam przedstawić parę scenek na temat zdrowego odżywiania Dziewczyna: Prosimy o uwagę, zaczynamy (uczniowie siedzą i rozbawieni opowiadają sobie kawały) Uczeń 1: hahah a znacie to? Mówi żona do męża: Kochanie musisz kupić nowy zegar, wczoraj gdy szłam spadł i roztrzaskał się tuż za mną! Mąż na to: zawsze się spóźniał! Uczeń 2: hyhy dobre! A wiecie co robi blondynka z zamkniętymi oczami przed lustrem? Chce zobaczyć jak wygląda jak śpi! hahaha (dzwonek na lekcję (muzyka1) (uczniowie zajmują swoje miejsca, są poważni wchodzi nauczyciel) Nauczyciel: Dzień dobry dzieci, dziś porozmawiamy o zdrowym odżywianiu, ale żeby nie marnować tak pięknego dnia, (patrzy do dziennika) do odpowiedzi przyjdzie... Janusz (Janusz ze spuszczoną głową podchodzi do biurka nauczyciela) Powiedz nam Januszku o czym rozmawialiśmy na poprzedniej lekcji? Uczeń1 yyy... o tym jak powstaje kalafior? Nauczyciel: Siadaj! Nawet ci się nie chciało do zeszytu zajrzeć! Pewnie tak samo jak całej klasie! Szkoda na was czasu, przejdźmy do tematu lekcji, a więc, zdrowe odżywianie, czy wy w ogóle wiecie co to jest? Uczniowie: Taak Nauczyciel: No to słucham Uczeń: no zdrowe odżywianie too.. Jedzenie zdrowych rzeczy Nauczyciel: Tak, a czy wy się zdrowo odżywiacie? Uczniowie: Taak Nauczyciel: Na pewno? Fryderyk, na co dziś wydałeś pieniądze w sklepiku szkolnym? Uczeń: Na batona i colę! Nauczyciel: No i czy to jest zdrowe odżywianie? Pomyśl, jeżeli będziesz jadł codziennie takie rzeczy, zdrowym nie będziesz, ale za to będziesz miał zepsute zęby! Uczeń: No ale proszę pani, to na co ja mam wydać te pieniądze? Nauczyciel: Na coś zdrowszego! A jeśli musisz coś z nimi zrobić to, sobie odłóż i będziesz miał na coś innego! Jeżeli chcecie być zdrowi to, co musicie jeść? Uczniowie: Warzywa! Owoce! Białka! Witaminy! Nauczyciel: Dobrze, a czego nie powinniście jeść? Uczniowie: Chipsów! Tłustych potraw! Batonów! (-po wymienieniu batona muzyka 2 -wchodzi Baton -wszyscy zdziwieni patrzą się na niego) Baton: Co się patrzycie?! Batona nie widzieliście? Usłyszałem te wasze głupoty i że niby co Baton niezdrowy?! O NIE! (-idzie w stronę uczniów -muzyka 3 -wchodzą Jabłko, Banan i Pomarańcza -wszyscy zdziwieni na nich patrzą) Jabłko: Zostaw ich! Oni mają racje! Jesteś niezdrowy! (Jabłko odwraca się do reszty owoców) Dawać go! (muzyka 4 -owoce "biegną" za batonem, a on ucieka, wbiegają za jakaś zasłonę, słychać odgłosy bicia, a potem wybuch (muzyka 5) -muzyka 6 -zza tej zasłony wychodzą dziewczyny z tackami z owocami i rozdają widowni -uczniowie i nauczyciel schodzą ze sceny) -na środek wychodzi chłopak z dziewczyną) Dziewczyna: Większość z nas spożywa niezdrowe pokarmy, chociaż wie że nam szkodzą... Dlaczego? Czy chcesz ważyć 200kg? albo nawet 300? Czy chcesz wyglądać tak? (-muzyka 7 -wychodzi grubas, ubrania czymś wypchane, niesie w reklamówce chipsy i słodycze) Chłopak: Duże ilości niezdrowego jedzenia, doprowadzają do otyłości i chorób! Nie jedz często batonów, chipsów lub tłustych niezdrowych potraw, spożywaj dużo zdrowego jedzenia! Chcesz być jak Pudzian? Jedz dużo nabiału! (muzyka 8 -wychodzi Paker, rękawy wypchane, buja się, pręży bicepsy) Dziewczyna: Chcesz być piękna? Jedz dużo warzyw i owoców! (muzyka 9 -wychodzi chłopak przebrany za dziewczynę, zachowuje się jak modelka modelka) Chłopak: Każdy arab wie że się zdrowo je! (arabska muzyka 10 -wychodzi arab, w ręce niesie pomarańczę, uśmiecha się do niej) Chłopak: W zdrowym ciele zdrowy duch! Rolnik o tym wie! (muzyka 11 -wychodzi rolnik, niesie kartofle może trzymać grabie) (Grubas, Paker, Modelka, Rolnik i Arab ustawiają się na środku) (wychodzi Grubas) Grubas: Chipsy i słodycze to moje życie! Spójrz tylko jaką mam sylwetkę, jestem piękny i umięśniony! Paker: Co?! Umięśniony? Zapychasz się tym świństwem i to tłuszcz nie mięśnie, widzisz mnie? troche nabiału, na siłce sztangą pogibać i muły jak sie marzy! A jaka kondycha! Modelka: E tam! Z waszymi mięśniami! Spójrzcie na mnie! Jak chcecie mieć takie piękne i d…ługie nogi, to tylko owoce i warzywa! Rolnik: Właśnie, właśnie! Warzywka najlepsze so! Z polja prosto! Jak sie zdrowo je, szczuplutkim sie je i pięknym! jak ja! A nie jakieś wymysły, co to chemio naszpikowane so! Arab: U nas to takich chemii ne ma i wszystke ludze zdrowe som. Grubas: Oj wy sie nie znacie! Jak można sobie żałować takich przysmaków?! (je jakieś słodycze) Modelka: Owoce i warzywa są zdrowe i niskokaloryczne mówię wam! I jacy jesteśmy piękni po nich! Rolnik: Panie! Zamiast tym tyjgerem i kolo sie truć, przyjedź pan kiedy o 5 z rana do mnie za chato sołtysa w prawo i taki żółty dach to moja je izba! Krowe bede doił mleczko zdrowe jak mało co! Arab: Lubie pomaramce! Paker: I wbij ziom na siłke, pokaże ci pare ćwiczeń, zrzucisz troche ciała, będziesz prawie jak ja! To jak? Grubas: No dobra... Spróbować zawsze można! Nie? (muzyka 12 -Wszyscy wychodzą na środek, swoim stylem poruszania się, kłaniają się i schodzą ze sceny) KONIEC Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione. Scenariusze i konspekt zajęć z edukacji zdrowotnej Temat: „Święto witamin”- poznajemy owoce i warzywa, scenariusz zajęć w przedszkolu z edukacji zdrowotnej Cele ogólne: dzieci poznają rolę owoców i warzyw w codziennej diecie; dzieci potrafią współpracować w grupie; Metody: Aktywizujące, czynne, słowne Forma pracy: – praca indywidualna i w grupie; Pomoce dydaktyczne: – obrazki różnorodnych owoców i warzyw, plansze przedstawiające, jakie witaminy znajdują się w poszczególnych owocach i warzywach, materiały plastyczne: kredki, flamastry, kolorowy papier; Przebieg zajęć: 1. Powitanie; Dzieci siedzą w kręgu, nauczyciel po kolei wita dzieci: Gorąco witam te przedszkolaki, które zjadły wczoraj jabłuszko. (Wstają i machają do pozostały dzieci, te które to zrobiły.) Gorąco witam te przedszkolaki, które w tym tygodniu piły sok owocowy. Gorąco witam te przedszkolaki, które lubią marchewkę w zupie. Gorąco witam te przedszkolaki, które pomagają, gdy mama robi sałatkę warzywną. Gorąco witam te przedszkolaki, które w tym tygodniu zjadły jakiś owoc. Gorąco witam te przedszkolaki, które myją owoce przed jedzeniem. Nauczyciel może zaproponować także inne formy powitania. 2. Dzieci siedzą dalej w kręgu. Wysłuchują wiersza „Witaminowe abecadło” – Stanisława Karaszewskiego „Oczy, gardło, włosy, kości zdrowsze są, gdy A w nich gości. A w marchewce, pomidorze, w maśle, mleku też być może. B – bądź bystry, zwinny, żwawy do nauki i zabawy! W drożdżach, ziarnach i orzeszkach, w serach, jajkach B też mieszka. Naturalne witaminy lubią chłopcy i dziewczyny. Bo najlepsze witaminy to owoce i jarzyny. C – to coś na przeziębienie i na lepsze ran gojenie. C: porzeczka i cytryna, świeży owoc i jarzyna! Zęby, kości lepiej rosną, kiedy D dostaną wiosną. Zjesz ją z rybą, jajkiem, mlekiem. Na krzywicę D jest lekiem. Naturalne witaminy lubią chłopcy i dziewczyny. Mleko, mięso, jajka, sery, w słońcu marsze i spacery.” 3. Nauczyciel rozmawia z dziećmi na temat tego, czy wiedzą, czym są witaminy i w jakich produktach spożywczych się znajdują. Wykorzystuje do tego wcześniej przygotowane tablice oraz zaprezentowany wiersz. 4. Zabawa ruchowa „Wiosenna sałatka” Przedszkolaki siedzą w kręgu. Każde z dzieci dostaje naklejkę przedstawiającą jakieś warzywo, które może znaleźć się w wiosennej sałatce, na przykład: ogórek, rzodkiewka, marchewka, pomidor, sałata. Na komendę „ogórek” wszystkie dzieci z daną naklejką zamieniają się miejscami. Na hasło wiosenna sałatka wszystkie dzieci – warzywa zamieniają się miejscami. Zabawa może odbywać się przy akompaniamencie muzycznym. 5. Zagadki o warzywach Nauczyciel czyta zagadki o warzywach. Dziecko, które zna odpowiedź, podnosi do góry rękę. „Chrupie ją zajączek, Schrupie ją i Ewka, Bo smaczna i zdrowa Jest właśnie …” (marchewka) „Pęk zielonych włosów, Długa biała nóżka, Mama wkłada ją do zupy, A to jest…” (pietruszka) „Powiem ci zagadkę, Albo wierszyk może, Ma być o selerze, rzodkiewce czy…?” (porze) „Zielone ma liście, W środku głowa pusta, Czy to jest sałata? Czy może …?” (kapusta) „Kroiła ją mama, A płakała Ula, Chociaż szczypie cię w oczy, Zdrowa jest …”(cebula) „Czy chcesz być silny? Odpowiesz, że tak. Oto jedzie na talerzu Czerwony Pan…” (Burak) „Niektóre nasionka Białko maja zdrowe. Jak się nazywają? Chyba wiem,…” (strączkowe) 6. Dzieci podzielone są na dwie grupy. Jedna podaje jak najwięcej nazw warzyw, druga owoców. Nauczyciel wypisuje propozycje na tablicy. Wygrywa ta grupa, która poda najwięcej nazw. 7. Każdy przedszkolak dostaje kolorową kartkę, na której ma narysować za pomocą kredek i mazaków ulubiony owoc bądź warzywo. Wykonane prace wywieszone są później na tablicy. 8. Pożegnanie dzieci i zakończenie zajęć. Liczba znaków: Bez spacji: 3104 Ze spacją: 3655 ,,Szlachetne zdrowie, Nikt się nie dowie, Jako smakujesz, Aż się zepsujesz” |Jan Kochanowski| Propagowanie zdrowego stylu życia nieodłącznie wiąże się wychowaniem zdrowotnym szeroko realizowanym w ramach działalności dydaktyczno-wychowawczej w naszym przedszkolu. Zabiegi pracowników przedszkola wobec wychowanków zmierzają w tym obszarze do wytwarzania konkretnych sprawności oraz umiejętności bezpośrednio bądź pośrednio związanych z ochroną i doskonaleniem zdrowia oraz do kształtowania postaw umożliwiających stosowanie zasad higieny, zapobiegania chorobom, bezpieczeństwa, rozwojowi sprawności fizycznej, budzenie pozytywnego zainteresowania sprawami zdrowia. Treści dotyczące zdrowia podejmowane są w przedszkolu najczęściej w ramach takich kręgów tematycznych, jak: bezpieczeństwo, nawyki higieniczno-kulturalne, sprawność fizyczna oraz kształtowanie czynnej postawy zapobieganiu chorobom i pozytywnego stosunku do lekarza. Ich realizacja następuje trakcie organizowanych przez nauczycielki sytuacjach edukacyjnych, dowolnych zabawach inicjowanych przez dzieci, spontanicznych kontaktach na drodze dziecko-nauczyciel oraz poprzez współpracę przedszkola z rodzicami i środowiskiem społeczno-lokalnym. W naszym przedszkolu prowadzimy różnorodne działania promujące zdrowie. Bierzemy czynny udział w konkursach przedszkolnych, miejskich promujących zdrowie. Byliśmy organizatorami konkursów przedszkolnych i między przedszkolnych takich jak: ,,Bajkowa kukiełka z warzyw”, ,,W zdrowym ciele-zdrowy duch”. Dbałość o higienę wychowanków i przeciwdziałanie chorobom jamy ustnej jest dla nas ważnym aspektem. Dzieci prawidłowo i samodzielnie myją zęby po posiłkach oraz pilnują czystości szczotek i kubków. W naszym przedszkolu wszystkie dzieci mają indywidualne półeczki na kubki, szczotki i pasty do zębów. Przedszkole nasze realizuje cykl programów autorskich opracowanych przez nauczycielki, dotyczących problematyki zdrowia .Są to: ,,Mały Ratownik, ”,,Zdrowy Przedszkolak”, ,,Stoliczku nakryj się”. Działa też kółko sportowe W ramach realizowanych programów dzieci poznają treści dotyczące: zdobywania wiedzy na temat zdrowego odżywiania, poznania wartości odżywczych warzyw i owoców, wyrabianiu nawyków o przekonań prozdrowotnych, przestrzegania nawyków kulturalno-żywieniowych. Cyklicznie bierzemy udział w kolejnych edycjach programu ogólnopolskiego ,,Kubusiowi Przyjaciele Natury” – propagującego zdrowy styl życia. Przedszkolaki samodzielnie przygotowują zdrowe potrawy takie jak: zdrowe kanapki sałatki owocowe i jarzynowe, szaszłyki owocowe, soki warzywno-owocowe. Wiedzą o szkodliwości spożywania słodyczy i chipsów. Organizujemy dla naszych wychowanków spotkania z pielęgniarką, stomatologiem. Podczas tych spotkań dzieci uczestniczą w pogadankach edukacyjnych dotyczących odpowiedzialności za nasz stan zdrowia. Dzieci uczestniczą w pokazach i spotkaniach z ratownikiem medycznym, pokazach sportowych. Treści prozdrowotne zostały włączone do przygotowanych przez nas przedstawień i teatrzyków. Dzieci uczą się wierszy, piosenek i inscenizacji dotyczących higieny i racjonalnego zdrowego odżywiania. Nieobca jest naszym dzieciom tematyka dotycząca bezpieczeństwa. Dzieci w trakcie różnorodnych sytuacji edukacyjnych zapoznają się z przepisami, zasadami bezpiecznego poruszania się po drogach i ulicach oraz bezpiecznych zachowań. Zapraszamy na spotkania policjanta, organizujemy przedstawienia o tej tematyce. Dzieci biorą udział w kolejnych edycjach Ogólnomiejskiego Programu dotyczącego bezpieczeństwa, znajomości zasad ruchu drogowego organizowanego przez Komendę Policji w Koszalinie, a także Programie Edukacji Przeciw Pożarowej. Poprzez uczestnictwo w Olimpiadzie Sportowej Przedszkolaków, Mikołajkowych Potyczkach Sportowych rozwijamy kondycję fizyczną. Wprowadzamy także do zajęć ruchowych elementy gimnastyki korekcyjnej, w tym metodę V. Sherborne, Kniesów, Dobrego Startu. Do wdrażania treści prozdrowotnych wykorzystujemy literaturę, muzykę, działania plastyczne, zajęcia ruchowe, spotkania, pogadanki, spacery i wycieczki ale i sytuacje edukacyjne spontaniczne prowokowane przez dzieci w trakcie zabawy. Do działań prozdrowotnych chętnie włączają się nasi rodzice. Jesteśmy otwarci na nowe, ciekawe pomysły. Uważamy, iż wykształcenie zainteresowań dzieci własnym zdrowiem i rozwojem ułatwi nabywanie podstawowych umiejętności dbania o nie. Zdrowie zależy od wielu czynników: stylu życia, środowiska, genetyki, poziomu sprawności fizycznej. Na wiele z tych czynników my, nauczyciele możemy wywierać wpływ, ale dla kształtowania stylu życia małego człowieka znacząca jest przede wszystkim rola rodziny. Barbara Rakowska

scenariusz przedstawienia o zdrowiu dla przedszkolaków